2011 Board Roster

2011 Board Roster

Ohio Historical Society Board of Trustees 


OFFICERS 

Richard T. Prasse 
President 
Chagrin Falls 

David B. Baker 
Vice President 
Marietta 

Jon T. Elsasser 
Vice President 
Zoar 

Glenda S. Greenwood 
Treasurer 
Springfield 

Richard C. Simpson 
Secretary 
Upper Arlington 

MEMBERS

Thomas S. Adkins 
Waverly 

Randall L. Buchman 
Defiance 

Jan M. Devereaux 
Shaker Heights 

Robert F. Goldberg 
Columbus 

Linda B. Litter 
Chillicothe 

Thomas W. Johnson 
Upper Arlington 

George M. Jones, III 
Toledo 

George Ironstrack 
Oxford 

Neil R. Mortine 
Worthington 

Joseph Nava 
Loveland 

Cathy D. Nelson 
Columbus 

Richard D. Ruppert 
Toledo 

Ronald J. Ungvarsky 
Bexley 

Roderick H. Willcox 
Gahanna

EX-OFFICIO

John Kasich 
Governor 
State of Ohio 

Tom Niehaus 
President 
Ohio Senate 

Capri Cafaro 
Minority Leader 
Ohio Senate 

Bill Batchelder 
Speaker 
Ohio House of Representatives 

Armond Budish 
Minority Leader 
Ohio House of Representatives 

Christine Weininger 
President 
Ohio Local History Alliance 

Thomas Sosnowski 
President 
Ohio Academy of History 

Jim Petro 
Chancellor 
Ohio Board of Regents 

Lynn Elfner 
President 
Ohio Academy of Science 

Deborah Delisle 
Superintendent of Public Instruction 

James Leftwich 
Director 
Ohio Department of Development 

Rob Berger 
Chair 
OHS Development Board



Ohio Historical Society Development Board 


OFFICERS 

Robert R. Berger 
Chair 
Columbus 

MEMBERS 

Dr. Leon E. Boothe 
Cincinnati 

Dale Brubeck 
Worthington 

Ida Copenhaver 
Columbus 

W. Sidney Druen 
Columbus 

Patricia S. Eldredge 
Hudson 

Suzyn Schwebel Epstein 
Hubbard 

Neil K. Evans 
Cleveland 

Dean Haberkamp 
Columbus 

Dr. Warren G. Harding III 
Cincinnati 

Joyce Johnson 
Columbus 

Robert W. Lucas 
Pemberville 

Joseph M. Patchen 
Columbus 

Clark P. Pritchett, Jr. 
Columbus 

Arnold Shaheen, Jr. 
Pataskala 

Richard Simpson 
Columbus 

Brett P. Thornton 
Columbus 

Ronald Ungvarsky 
Bexley 

Donald Yerks 
Sylvania



Ohio Historical Society Foundation Board 


OFFICERS 

David B. Baker 
Chair 
Marietta 

Glenda Greenwood 
Vice-Chair 
Springfield 

MEMBERS 

Roderick H. Willcox 
Gahanna 

EX-OFFICIO 

Burt Logan 
Bexley 

Jeff Ward 
Mount Vernon


Ohio Local History Alliance Board 


OFFICERS 

Christie Weininger 
President 
Bowling Green 

Maggie Marconi 
1st Vice President 
Sandusky 

Beth Weinhardt 
2nd Vice President 
Westerville 

Kay Fisher 
Secretary 
Wilmington 

Steve Paschen 
Treasurer 
Kent 

Pat Murphy 
Immediate Past President 
Oberlin 

MEMBERS 

Kathleen Addlesperger 
Lexington 

Ann Basilone-Jones 
Milan 

Vickie Bondi 
Centerville 

Randy Brown 
Bowling Green 

Ruth Dobyns 
Wilmington 

Jim Gibson 
Mt. Vernon 

Leianne Neff Heppner 
Akron 

Craig Holbert 
Uniontown 

Heather Hussong 
Athens 

Mike Ippoliti 
Canal Winchester 

Kim Jurkovic 
Dover 

Bill Lawson 
Youngstown 

Todd McCormick 
Bellefontaine 

Dolly McKeehan 
Waynesville 

Janet Rozick 
Toledo 

Nancy Sams 
Belpre 

Margo Stafford 
Wooster 

Emery Stewart 
Barnesville 

Michael Stroth 
Jackson 

Sally Thomas 
Warren 

TRUSTEES AT LARGE 

Joy Armstrong 
Sylvania 

Wendell F. Lauth 
Bristolville 

Kathleen Fernandez 
North Canton 

EX-OFFICIO 

Jackie Barton 
Columbus



Ohio Historical Records Advisory Board 


OFFICERS 

Judith Cetina 
Chair 
Cleveland 

Jill Tatem 
Vice-Chair 
Cleveland 

Fred Previts 
State Coordinator 
Columbus 

Angela O'Neal 
Deputy State Coordinator 
Columbus 

MEMBERS 

Janet Carleton 
Athens 

Dawne Dewey 
Dayton 

Rhonda Freeze 
Hamilton 

Lauren Lubow 
Columbus 

E. Paul Morehouse 
Akron 

Daniel Noonan 
Columbus 

Ruby Rogers 
Cincinnati 

John Runion 
Canton 

Pari Swift 
Columbus 

Galen Wilson 
Dayton 

EX-OFFICIO 

Burt Logan 
Columbus


Ohio Historic Site Preservation Advisory Board 


OFFICERS 

Jeffrey Tilman 
Vice Chair 
Cincinnati 

MEMBERS 

Aaron Askew 
Columbus 

Albert Blackwood 
Perrysburg 

Paul Graham 
Worthington 

Stacey L. Hoffman 
Cleveland Heights 

Sandra Hull 
Wooster 

Donald A. Hutslar 
Worthington 

Joseph W. Leonard 
Oxford 

Nancy Otis 
Celina 

Mary Ann Olding 
Minster 

Mary Anne Reeves 
Athens



National Museum of Afro-American History and Culture Planning Council 


OFFICERS 

Esther Williams 
Acting Chair/Vice Chair 
Wilberforce 

Barbara Fleming 
Secretary 
Yellow Springs 

MEMBERS 

Bob Dean 
Warren 

Marcia L. Fudge 
Congresswoman 
Washington, D.C. 

John W. Garland 
Wilberforce 

Patricia Hardaway 
Wilberforce 

Eric H. Kearney 
State Senator 
Columbus 

Dale Mallory 
State Representative 
Columbus 

Cathy D. Nelson 
Columbus 

EX-OFFICIO 

Burt Logan 
Bexley



MEMBERS: 

James Bissland 
Bowling Green 

Tom Brinkman, Jr. 
Cincinnati 

Andrew Cayton 
Oxford 

Gainor Davis 
Cleveland 

Susan Fryer 
Newark 

Anthony Gibbs 
Canal Winchester 

Leonne Hudson 
Kent 


Paul LaRue 
Washington Court House 

Carol Lasser 
Oberlin 

Fredric Lynch 
Dayton 

Roger Micker 
Steubenville 

Bob Minton 
Fostoria 

Kim Robinson 
Cincinnati 

Representative Mark Okey 
Carrollton 

Dave Roth 
Columbus 


John Switzer 
Columbus 

Catherine Wilson 
Xenia 

Eric Wittenberg 
Columbus 

LIAISONS: 

Tamara Brown 
Columbus 

Janet Ingraham Dwyer 
Columbus 

Amir Eylon 
Columbus 

Joshua Mann 
Columbus 

Pat Williamsen 
Columbus



OFFICERS 

Stephen A. Hayes 
President 
Potomac, MD 

James F. Daubel 
Vice President 
Fremont 

Thomas M. Hoffert 
Secretary 
Fremont 

Thomas F. Hite 
Treasurer 
Fremont 

MEMBERS 

Jennifer M. Barrett 
Chagrin Falls 

Albert V. (Buck) Baumann, IV 
Fremont 
Diane L. Hawk 
Fremont 

James W. Hayes 
Novelty 

Scott B. Hayes 
Chagrin Falls 

Thomas L. Kern 
Fremont 

Thomas E. Kiser 
Fremont 

Robert H. Moyer 
Fremont 

Richard D. Ruppert 
Toledo 

EX-OFFICIO 

Karen L. Gillmor 
Tiffin